چهارشنبه, ۲۲ آذر ۱۳۹۶ ۲۰:۲۰

زنی با موهای قرمز / اثر اورهان پاموک

«زنی با موهای قرمز» تازه ترین رمان «اورهان پاموک»، نویسنده‌ی نامدار ترک و برنده‌ جایزه‌ی نوبل ادبیات، در سال ٢٠١٦ منتشر شده ‌است.

اورهان پاموک موضوعات جاری را از طریق افسانه‌های زمان‌های مختلف درهم آمیخته و آن را با عشق، حسادت، و رابطه بین پدر و پسر، به وسیله تصاویری که از حوادث تاریخی ایجاد می‌کند، نشان می‌دهد.

زنی با موهای قرمز ، وامدار فردوسی و سوفوکل است. در یک دست افسانه رستم و سهراب یا «پسر کشی‌ای» که فردوسی به بهترین نحو از قلب آسیا به تصویرش کشیده، دست دیگر سوفوکل خالق ادیپ که پدر خود را به قتل می رساند و در خاک غرب بذر «پدر کشی» می‌کارد. خط داستانی کتاب حول پسری می‌گردد دورمانده از پدرش که برای پیدا کردن آب با صاحب کارخود «محمود اوستا» به منطقه ای به نام «گبضه» می‌روند در شهر «کوجاعلی». به این ترتیب زمینه آشنایی و پیدایش عشق او به دختری که در نزدیکی آن شهر برای مردم در چادری به قصه‌گویی و نمایش تئاتر می‌پرداخته آغاز میشود. اورهان پاموک سعی می‌کند احساسات این پسر جوان را مثل حسادت، عشق، مسئولیت‌پذیری و آزاد اندیشی‌اش از نزدیکترین فاصله با مخاطب در میان بگذارد. قسمتی از اوج کتاب هم دیالوگ‌های این شاگرد با اوستایش است که هر دو نماینده دو نسل مختلفند.
جایزه ادبی «جوزپه تومازی دی لامپه‌دوزا» از سوی وزارت میراث فرهنگی ایتالیا به «اورهان پاموک» برای نگارش رمان «زنی با موهای قرمز» اعطا شده است.

در متن میخوانیم:

  • فکر مي‌کردم اگر بتوانم طوری رفتار کنم که گويی درونم حس گناه يا حتی بدی وجود ندارد، کم‌کم بدی را فراموش می‌کنم، بنابراين سعی کردم جوری رفتار کنم که گويی هيچ اتفاقی نيفتاده. اگر طوری رفتار کنيد که انگار هيچ اتفاقی نيفتاده و واقعاً هيچ اتفاقی هم نيفتد، درنهايت هيچ اتفاقی نخواهد افتاد.
  • افکار آدم گاهی با تصاویر و گاهی با کلمات به ذهن می‌آیند. بعضی وقت‌ها حتا نمی‌توانستم با کلمات به چیزی فکر کنم.
  • اگر بی پدر بزرگ شوی، نمی فهمی دنیا مرکز و حد و مرزی دارد، فکر می کنی هر کاری دلت خواست می توانی انجام دهی، اما بعد از مدتی نمی دانی چه کار باید بکنی، سعی می کنی در دنیا یک معنا، یک مرکز پیدا کنی، شروع می کنی به گشتن دنبال کسی که به تو بگوید نه.
  • وقتی صاحب‌خانه‌ مسن و دنیادیده متوجه شد مدتی است تقویم را نگاه می‌کنم آمد کنارم. از او پرسیدم این نقاشی چیست. گفت صحنه‌ای از شاهنامه است که در آن رستم پس از کشتن سهراب او را در آغوش گرفته. در نگاهش غروری بود که می‌گفت «چه‌طور نمی‌دانید؟» فکر کردم ایرانی‌ها مثل ما ترک‌ها نیستند که به خاطر گرایش به غرب شاعران و افسانه‌های قدیمی‌شان را فراموش کرده باشند. به خصوص شاعرانشان را فراموش نمی‌کنند.
نام کتاب : زنی با موهای قرمز
نویسنده : اورهان پاموک
ناشر : نشر نون
مترجم : مژده الفت
تاریخ انتشار : 1396
زمان آخرین ویرایش: شنبه, ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ۱۹:۴۳

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید